Dimension Yönetim Ayarları – System Settings Bölümü

1- System Setting bölümünde yer alan Status ekranında serverımızın genel ayarlarını görüntüleyebiliriz. Bu ekrandan aynı zamanda sertifikalarımızı yönetebiliyoruz. Eğer geçerli bir sertifika girişi sağlarsak Web erişiminde bulunan sertifika hatasını giderebiliriz. Aynı zamanda sunucu ile Reboot, Update, Restore, Shutdown gibi komutlarımızı verebiliriz.

2- System Settings > Configaration ekranında yer alan Dimension System Information bölümünden Dimension sunucumuzun ip adresini ve ağ geçidi gibi ayarları değiştirebiliriz. Domain Setting bölümünden de sunucumuzun DNS bilgilerini değiştirebiliriz.

 

3- System Settings > Configuration ekranında yer alan Time Settings bölümünde sunucumuzun zaman ayarını otomatik çekmesi için gerekli NTP Server tanımını yapıyoruz. NTP default olarak Enable Saat ayarını manuel olarak ayarlamak istiyorsak Disabled yapmalısınız.

System Settings > Configuration ekranında yer alan Email Setting bölümünde sunucumuzun mail atması için gerekli olan mail server ayarlarının yapıldığı bölümdür. Bu kısma geçerli bilgileri girdiğimizde sunucumuzun otomatik olarak bize rapor ve sunucu logları gibi bilgileri mail atacaktır. Bu kısmını doldurmanızı tavsiye ederim. Manage Task tarafında kullanılmaktadır.

 

 

4- System Settings > Configuration ekranında yer alan Remote Backup bölümü sunucu ayarlarını, Databese ve raporları SFTP sunucusu kullanarak yedeklemenizi sağlayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Sadece SFTP protokolü ve kimlik doğrulama olarak Public Key desteklenmektedir. Bu yüzden her FTP server’ın bu protokolleri desteklemeyeceği için FTP Server seçiminde buna dikkat etmelisiniz.

5- System Settings > Audit ekranında dimension sunucumuzun erişim logları bulunmaktadır. Burada hangi kullanıcı hangi ip’den ve nereye erişti gibi sorularınızın cevabını bulacağınız yerdir. Aynı zamanda bu erişim loğlarını zaman aralığını belirterek Action bölümünden Export seçeneğini kullanarak dışarı çıkartabilirsiniz.

6- System Settings > Diagnostics > Operating System ekranında yer alan Network Diagnostics ekranında sunucu erişimini kontrol etmek amacı ile ping, traceroute, DNS Lookup gibi komutları sunucu üzerinden çalıştırılmasını sağlamaktadır.

 System Settings > Diagnostics > Operating System ekranında yer alan System Diagnostics bölümünde cihazdaki sistem ile ilgili olarak tüm raporlar oluşturulmaktadır. Watcguard Dimension için destek istediğinizde bu raporlar sistem mühendisleri tarafından istenmektedir. Bu logları zip şeklinde dışarı çıkartabileceğiniz gibi direk olarak Send tuşu ile Watchguard Sistem Mühendislerine iletilmesini sağlayabilirsiniz.

7- System Settings > Diagnostics > Operating System ekranında yer alan Support Access for Diagnostics bölümünden Watchguard Dimension ile açmış olduğunuz support ile sistem mühendislerinin SSH ile sunucuya erişmelerini sağladığınız bölümdür.

System Settings > Diagnostics > Operating System ekranında yer alan Update System Package kısmından manuel olarak system güncellemeleri yapıldığı alandır.

System Settings > Diagnostics > Operating System ekranında yer alan Status Report kısmında sistem durumunu gösteren anlık bir alandır.

8- System Settings > Diagnostics > Dimension Server ekranında sunucusun CPU,RAM kullanımı ve Uptime zamanı görülmektedir. Ayrıca mevcut görevleri ve Web Server tarafından oluşturulan loğlar görülmektedir.

9- System Settings > Diagnostics > Email ekranında mail gönderimi durumu, sunucudan mail testi ve mail loğlarını görüldüğü yerdir.

 

 

 

 

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *