Dimension Yönetim Ayarları – Server Manager Bölümü

Bu bölüm sunucumuzun genel ayarlarının yapıldı yerdir. Bu kısımdan Sunucumuzun durumu hakkında bilgi alabilir, Özellikleri güncelleyebilir, Erişim ayarlarını değiştirebilir, Backup, Log ve en önemlisi Logging Authentication Key yani firebox erişim keyini güncelleyebiliriz.Bu konulara detaylı bakmak için devam ediyoruz.

1- Server Managment > Status ekranında sunucumuz hakkında genel durumu hakkında bilgiler yer almaktadır. Aynı zamanda eğer Dimension Command lisansımız var ise Firebox cihazlarımızın keylerini güncellememizi sağlayacaktır. Bu işlem Watchguard hesabına tanımlı olduğundan keyler Watcguard üzerinden alınacaktır.

2- Server Managment > Configuration > General ekranında;

Public Accessibility bölümünde cihazın dış erişimi ile ilgili ayarları yapabiliriz. Burada FQDN özelliği geçerli olduğundan Dimension NAT arkasında ise yönlendirme için yönlendirilmiş domain uzantısını girebiliriz. Bu şekilde domain uzantısı şeklinde Dimension Server’a erişebiliriz. Public Port  erişimde kullanılacak portu belirtmektedir. Default olarak 443 olarak gelmektedir.

Database Size bölümünden databe kullanım oranı görülebilirken eski kayıtların ne kadar zamanda silineceği ayarı yapılabilir. Bu ayar default olarak 365 gün ayarlı gelmektedir.

Databese Backup bölümünden database backup ayarlarımızı yapabiliriz. Database’in backup almak istiyorsak öncelikli olarak System Setting > Configuration > Remote Backup ayarının yapılıp bir SFTP tanımlaması yapılmalıdır. Bu tanımlanan yere backupların hangi zamanda aralığında ve saat kaçta alınacağının ayarı yapılabilir.

3- Server Managment > Configuration > Visibilty  ekranında ;

Logging Authentication Key bölümünde Firebox cihazlarımızın Dimension üzerinde oturum açmalarını sağlayan şifreyi yenilebilirsiniz.

Anonymize Reports bölümünde ise Dimension üzerindeki loglarda kullanıcı ve ipleri bilgileri gizlenmesi sağlayabilirsiniz. Bu mode aktif iken gerçek ipleri gizlenmiş şekilde görülecektir. Yani localde 10.1.1.3 gibi olan bir kullanıcı ipsi Dimension üzerinde IP-ADDRESS:EE32-5742-FAB4-8BC8-D69C-C22D-EAB0-D8C4-9057-6705-115D-5D33 şeklinde görülecektir. Bu modu disable ederek ip bilgilerin düzgün görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bunu aktif edip sadece belirli kullanıcılara yetki şeklinde verebilirsiniz.

Administrator Logging bölümünde ise Admin kullanıcılarının Log tutmasını sağlayabilirsiniz.

Logging Connections bölümünde ise bağlantı loğlarının tutulmasını sağlayabilirsiniz.

Diagnostic Log Messages bölümünde ise Diagnostic loglarının tutulmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bölümde birden fazla Firebox cihazınız var ise hangisinin log tutup tutmayacağını özelleştirme yaparak belirtebilirsiniz.

4- Server Managment > Configuration > Command ekranında Aygıt yapılandırma dosyalarının maksimum sayısını ve Boyut tarafından yönetilen her Firebox için Boyut’un kazandırdığı maksimum depolama alanı miktarını (MB) belirtebilirsiniz.

5- Server Managment > Configuration > Notifications ekranında Dimension serverın log gönderme ayarlarının yapıldığı bölümdür. Bu ayarın çalışması için öncelikle SMTP sunucu ayarının yapılması gerekmektedir. Bu kısımda System Manager > Configuration > Email Settings bölümünde bulunmaktadır. Bu ayar yapıldıktan sonra dimension istediğiniz log mailini gönderecektir.

6- Server Managment > Configuration > Reports ekranında;

Custom Report Templates bölümünde oluşturacağız PDF raporlarını özelleştirebilirsiniz.

 

FTP Servers bölümünden raporlarınının FTP Server üzerine alabileceğiniz ayar bölümüdür. Buraya yazacağınız FTP Server bilgileri sayesinde raporlarınız bu FTP sunucuya gönderilecektir.

ConnectWise Settings bölümünden oluşturulan raporları ConnectWise Server ile enteğre edebilirsiniz. Bunun için ConnectWise sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda bir çok çözümler bulunmakta olup araştırma yapmanız gerekecektir.

7- Server Managment > Configuration > Logging ekranında ise loğların hangi dosya üzerinde tutulduğu ve log seviyesinin ayarı yapılmaktadır.

8- Server Managment > IP Adress Mapping ekranında Firebox cihazlar üzerinde tanımlı olan  veya Global İp adreslerine statik olarak isim vermek için kullandığımız bir alandır. Bu bölümü kullanarak raporlarımızı daha anlamlı halde oluşmasını sağlayabiliriz.

9- Server Managment > Diagnostic ekranında daha önceden oluşan Diagnostic loğlarını silebilir, Servislerin durumlarını görebilir ve sistemin oluşturmuş olduğu logları görebiliriz.  

 

One Comment

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *