Geçmişten Bu Güne Bilişim Sistemleri

Bilişim sistemleri daha anlayabilmek için bundan 20 yıl öncesine kadar gidelim. İşletmelerde her şey bilindiği üzere matbu evraklar üzerinde dönerdi. İzin kâğıtları, faturalar, raporlar gibi aklınıza gelebilecek her şey olabilir bunlar. İşletmede bilgisayar denildiğinde ise sadece patronlarda ve muhasebede yer alırdı. Sunucu, Network gibi kavramlar sorulduğunda kimsenin bilgisi yoktu. Zar zor arada internete fax-moden adı verilen cihazla girilir hemen kapatılırdı.

10 Yıl öncesinde ise sunucu, network gibi kavramlar hayatımızın bir parçası oldu. İnternet ise olmazsa olmazlar içine girdi. En önemli sebep olarak ta mail kullanımı oldu. Kağıt? Halen kullanılsa da artık bilgilerin bir kısmı bilgisayarlarda yer alıyordu. Bu zamanda internetin hızla hayatımıza girişi ile teknoloji, özellikle iş hayatında hızlı bir ivmelenme yaptı. Bilgisayar kullanıcıları, ortak kullanım alanları, ERP ve CRM Sistemleri, Web siteleri ve Sosyal medya gibi teknolojiler ile tanıştıkça bir devrime dönüşmeye başladı.

Zaman geçtikçe de iş hayatında eksikler fark edildi. Bunlar ile ilgili işe özel birçok yazılımlar yazıldı. İşletmedeki bilgisayar sayılarında artışlar oldu ve bunları yönetmek için sunuculara olan ihtiyacı arttırdı. İşletmelerde hayata geçen ERP projeleri sayesinde her noktadan veri üretilmeye başlandı ve dolayısı ile bilgiye erişim ihtiyaçları arttı. İşletmeler iletişimin gelişmesi ile şubeleşmeye başladı. Bu seferde dağıtık bilişim sistemlerini tek merkezden yönetim konuları takip etti. Her yerde veri üretir her yerde veri kullanılır oldu. Bu seferde oluşturduğumuz veri büyüdü ve büyüdükçe de önem-değer kazandı.

Günümüzde ise, bilgisayar, sunucu, internet gibi kavramlar hayatımızın olmazsa olmazlardan oldu. Bunlarla birlikte kurumsal kimlik çalışmaları, çalışanların ofis dışında çalışma ihtiyaçları, sık sık seyahat etmek zorunda olmaları gibi sebepler kesintisiz iletişimin önemini ortaya çıkarmaktadır. Hele hele “Nesnelerin İnterneti” dediğimiz kavramlara adım adım ilerlediğimiz bu günlerde, artık cihazlar birbirleri ile haberleşiyor. Bunlar ile birlikte artık dijital bir dünyanın bir parçası haline geliyoruz.  

Özellikle gündemde olan Clould (Bulut) Sistemler veya Hybrid (Bütünleşik) Sistemler ile artık verilerimize daha güvenli merkezlerde, yedekli, kesintisiz ve daha hızlı erişebiliyoruz.  

Peki 20 yıl öncesi ile şimdiki zamanda yaptığımız zaman yolculuğunu neden anlattım ? Buradaki asıl amacım, günümüzde bilişim sistemlerine ihtiyaçların nelere doğru gittiğini anlatmaktı. Bu ihtiyaçları bahsettikçe doğal olarak bilişim sistemlerine olan yatırımlarımız da artmaktadır.

Günümüzde Kobilerin kurumsal kimliğini benimsemesi ile, her şey bir standart olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Bu devrimi yapmayan Kobilerin gelişim süreleri de uzamaktadır. Peki 5-50 arası çalışanı olan bir işletmenin ihtiyaçlarına bakıldığında, kesintisiz bir sistem kullanabilmek için bir çok yatırımı yapması gereklidir. Oysa artık Cloud (Bulut) sistemler sayesinde erişilebilirlik artmış hem de kullandığın kadar ödeme gibi sistemler devreye girmiştir. Son zamanlarda özellikle Microsoft Azur ve Amozon gibi sunucu hizmetlerinin devreye girmesi ile donanım yatırımı veya yazılım yatırımı yapmaya gerek kalmadan, bilgisayarlarınızı, yazılımlarınızı, kullanıcılarınızın tek merkezden yönetimi mümkün hale gelmiştir. Bu servisleri kullanabilmek için sadece herhangi bir bağlantı ile (Fiber,4.5G, ADSL gibi) internete erişebiliyor olmanız yeterlidir. Tabii ki sadece kullanmak istediğiniz sistemler bu kadar kısıtlı değildir. Daha önceden bir şekilde sistem yatırımı yapmış olabilirsiniz veya işletmeniz çok daha büyüyebilir ve internet bağlantıları sebebi ile sistemleri kendiniz barındırmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda ise Hybid hale getirip kendi sisteminizi Cloud (Bulut) sistemler ile konuşturabilirsiniz.  

Öte yandan her konuda olduğu gibi, günümüzde bilişim sistemleri yatırımı söz konusu olduğunda profesyonellikten taviz vermemek önemli bir konudur. Bu konuda hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz ancak bu konuda uzman kişilerden destek alınması büyük önem taşımaktadır. Zira işletme çalışanlarının izlenimini, kurumsal kimliğin korunumu açısından, herhangi bir aksaklıkta negatif bir algı oluşturabilir. Bu bağlamda danışmanlar, kurulacak sistemleri en verimli, profesyonel ve kesintisiz iletişim olanakları ile merkezi yönetim imkanlarını birleştirip, atılması gereken adımlarda sizi yönlendiriyor olacaklardır.

Bir başka yazıda görüşmek üzere kesintisiz mutlu günler.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *