Ücretsiz Wi-Fi Erişimi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok kişinin Mobil İnternet Kotası sorunu yüzünden herkes ücretsiz internetin peşinde. Ancak bu internetler sandığınız kadar masum olmayabilir. Genelde bir kahve içmek için gittiğiniz cafe de, kahve siparişinizden hemen ilk sorulan “internet wifi şifresini nedir?” diye sorulur. Oysa karşı masada göz göze geldiğiniz bir kişi hacker olabilir ve kurbanlarını bekliyor olabilir. Çünkü Ücretsiz Wifi demek, paylaşıma açık ve ortak bir internet kullanıyorsunuz demektir. Bu yüzden o anda mevcut sisteme kim bağlanıyorsa herkes aynı sistem içerisindedir. Çeşitli hacker programları sayesinde sizin iletişim kurduğunuz yer ile sizin bilgisayarınız arasına girip trafiğinizi dinliyor olabilir.  Bunun sonucu olarak ta siz ücretsiz wifi bağlantısı sağladım diye sevinirken bir web dolandırıcılarının yada hackerların kurbanı olabilirsiniz.

Bu yazımda ücretsiz wifi ile bağlanırken nelere dikkat etmemiz ve neleri yapmamız gerektiği konusunda bir yazı yazmak istedim. Çünkü bu güne kadar bu tarzda birçok yazı okumuşsunuzdur ancak yine de bu konuyu gündemde tutmak gerektiğini düşünüyorum. Bu konuları maddeler halinde başlayalım.

  • İnternet Bankacılığını ve Online Alışveriş Siteleri Kullanmayın.

İnternet bankacılığını ve online alışveriş (E-ticaret) siteleri kullanırken veri hırsızlığından korunmanın yolu, veri yolumun paylaşımsız bir intenet yada güvenliğinden emin olunan bir sistem üzerinden erişmeniz olacaktır. Bu yüzden aslında en iyi yol telefonunuzdaki mobil interneti kullanmak olacaktır.

  • Kimlik Doğrulama Gerektiren Wifi İnternet’i Tercih Edin

Şifresi olmayan bir Wifi yayını gördüğünüzde kullanmayın. Bu ağlar muhtemelen güvenilir değildir. Ayrıca şifresini öğrenmek yerine bir sistem tarafından kontrol edilip sisteme erişim sağlayan ağları tercih edin. Bu sistemlere bağlantı için genelde cep telefonunuza kod gönderen sistemlerdir. Bu ağlarda kullanılan gelişmiş donanım sistemleri sayesinde bir kullanıcı ile diğer bir kullanıcının verisini şifrelenmektedir.

  • Kullanmadığınızda Erişimi Kesip Wi-Fi’yi Kapatın.

Cihazlarınızda interneti kullanmadığınız zamanlarda kablosuz bağlantınızı kapatmanızı şiddetle öneririm. Bunu yaparak piliniz daha uzun süre dayanır, şifresiz yayın yapan ağlara otomatik olarak bağlanmazsınız. Ayrıca her geçtiğiniz wifi noktası ile telefonuz iletişim kurmaz ve alışveriş merkezlerinde gelen otomatik mesajlardan kurtulmuş olursunuz.

  • Virtual Private Network (VPN) Kullanın

Virtual Private Network (VPN) bilindiği üzere Türkçe karşılığı Sanal Özel Ağ’dır. VPN sistemleri online olduğunuz zaman sizin anonim kalmanıza olanak sağlar ve girdiğiniz web sitelerinde siz değil sanal ağınız görünür. VPN’nin olumsuz yanı ise bağlantınızı yavaşlatır. Birde bu şekilde bir sistemi kullanır iken ücretsiz verilen VPN hizmetlerinden kaçınmanız olacaktır. Güvenlik sağlayayım derken güvensiz bir networkün içinde kendinizi bulabilirsiniz.

  • Cihazınızın Eski Wifi Ağlarını Hatırlamasına İzin Vermeyin

Cihazların genelde daha önce bağlandıkları ağları güvenli oldukları için hatırlarlar. Bu hatırlamaları sayesinde siz yeniden aynı ortama geldiğinizde otomatik olarak bağlanırlar. Ancak paylaşımlı bir ücretsiz bir wifi kullanıldıktan sonra tavsiyem bu ağı kaldırmanızdır. Veri hırsızları daha önce sizin gibi şifresini öğrenip bağlandıkları Wifi sisteminin isimlerini ve şifrekerini bir başka yerde yayına verebilir. Bu şekilde sizin hatırla olarak bıraktığınız Wifi ağına otomatik bağlanabilir ve böylece verilerinize veri hırsızları kolaylıkla erişebilir.

  • Wifi Ağı İsmine Dikkat Edin

Madde 5 te belirtiğimiz gibi durumların yanı sıra aynı yerde sadece bir veya birkaç harf değişikliği ile ağ yayını yapıyor olabilirler. Sizde bunu güvenli zannedip bağlanabilirsiniz. Mümkünse teyit aldıktan sonra wifi ağlarına erişim sağlayınız

  • Antivirüs Yazılımı ve Malware Yazılımları Kullanın

Gelişen teknoloji ile birlikte her gün yeni bir saldırı yöntemleri çıkmaktadır. Bu yüzden güncel bir antivirüs programı kullandığınızdan emin olun. Hatta bazı durumlarda sadece antivirüs programları yetersiz kalıp Malware yazılımları da kullanmanız gerekebilir. Bu sayede sahte Wifi bağlantılarında antivirüs yazılımları sizi uyaracaktır.

  • Şifrelerinizi 2 Doğrulama Gerektirecek Şekilde Ayarlayın

Birçok sosyal medya sitesi ve parola ile giriş yaptığınız siteler artık anlık şifreler ile ikinci doğrulama sağlayabiliyor. Veri hırsızlarının şifrenizi öğrenmeleri durumunda bu ikinci güvenlik adımı sayesinde hesaplarınıza erişemeyeceklerdir.

  • Web Site URL Adreslerini Kontrol Edin.

Sahte ağlar sizi bir başka sahte web sitelerine yönlendirebilir. Bu şekilde sizin kullanıcı adı ve şifrelerinize erişebilirler. Bu konuda tayacınızın güvenlik ayarlarını devre dışı bırakmayın. Bu durumlarda tarayıcı sizi uyaracaktır. Ayrıca mümkünse ve site destekliyorsa http://  yerine https:// ile bağlanmaya özen gösterin. Bazı siteler zaten bağlandığınızda sizi güvenli bağlantı kullanmak için zorlayacaktır ve siz http olarak ta bağlansanız https olarak değişecektir.

 

Yukarıdaki bahsettiğim maddelerin bazıları güvenli internet kullanımı için her durumda da geçerli olan maddelerdir. Bunları kendi güvenliğiniz için atmamanız sizin adınıza faydalı olacaktır.  

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *